Szlak górski
Agroturystyka hajnica górski
Cieńków – miłość od pierwszego spojrzenia…

Położenie i zielone krajobrazy
Cienków często lokalnie używamy formy Cieńków to grzbiet górski w Paśmie Baraniej Góry. To miejsce zielone i dla mnie magiczne rozdziela dwie piękne doliny Malinki i Białej Wisełki. Wszystkich tych, którzy idąc na Baranią Górę zechcą na chwilę tu przystanąć, z całą pewnością będą napawać się pięknem beskidzkiego krajobrazu.
Grzbiet Cieńkowa opada kilkoma wyraźnymi progami, których spiętrzenia noszą nazwy: Cieńków Wyżni (957 m), Cieńków Postrzedni (865 m) i Cieńków Niżni (720 m) Obecnie znajdują się na nich rozsiane zabudowania przysiółka miasta właśnie o nazwie Cieńków.
Na północnym zboczu Niżnego Cieńkowa znajduje się stacja narciarska z wygodnym wyciągiem krzesełkowym i ok. 7 km tras narciarskich. Na szczycie są 2 miejsca gdzie można przysiąść na dłużej, zjeść coś lokalnego i podziwiać okolice. Ja z serducha polecam Ranczo Cieńków, nie tylko za piękne widoki, ale także za szarlotkę i wiele regionalnych przepysznych dań, które warto na miejscu skosztować.
Na północnym zboczu Cieńkowa zlokalizowana jest Skocznia narciarska im. Adama Małysza w Wiśle-Malince. Dla tych z Was, którzy chcieliby ruszyć kiedyś na szlak polecam iść Grzbietem Cieńkowa. Biegnie tam żółty szlak turystyczny z Wisły Nowej Osady na Zielony Kopiec. Wisła (Nowa Osada) – Cieńków Niżni – Cieńków Postrzedni – Cieńków Wyżni – Gawlast (Gawlasi). Odległość to ok. 4,7 km, a średni czas przejścia to ok. 1 godz. 40 min.

Dziewięćsił…
Oprócz wspomnianych już przeze mnie pięknych cieńkowskich widoków, pod koniec maja odbyła się tu m.in. 1 edycja Festiwalu Dziewięćsił – to święto i Festiwal dwóch regionów – Beskidów i Śląska Cieszyńskiego. Podczas kilku festiwalowych dni, w 9 miastach i miejscowościach zaprezentowało się wielu artystów z różnych pokoleń, pokazując tradycję i współczesną sztukę dla mieszkańców i wszystkich gości odwiedzających w tym czasie Beskidy i Śląsk Cieszyński.
Skąd wziął się pomysł na tego typu festiwal?
Jura Krakowsko-Częstochowska ma już Juromanię, Kraina Górnej Odry ma Festiwal Górnej Odry, Szlak Zabytków Techniki ma Industriadę, Szlak Kulinarny Śląskie Smaki także ma swój wyjątkowy dzień w roku, więc na festiwalowej mapie województwa śląskiego brakowało już tylko tego poświęconego Beskidom i Śląskowi Cieszyńskiemu, który promuje zarówno bogactwo turystyczne i kulturowe tego regionu.
A skąd natomiast wzięła się nazwa festiwalu?
Dawno temu górale opowiadali, że górska roślina dziewięćsił kryje w sobie dziewięć mocy, które przekazują człowiekowi dziewięć sił. A te siły są dziewięć razy lepsze niż moce pochodzące od innych roślin. Kto napotkał na swej drodze dziewięćsił, miał żyć w zdrowiu długie lata.

Kolejna ławeczka?! 🙂
Wspomniałam już o pięknych widokach z Cieńkowa, więc nie może zabraknąć także kilku słów o kolejnej wiślańskiej ławeczce 🙂 obok pięknej czereśni stoi rzeźbiona-drewniana ławeczka, można na niej przysiąść, zrobić sobie pamiątkowe zdjęcie, a nade wszystko obejrzeć zielone TV ( tzn. o każdej porze roku na Cieńkowie jest pięknie, ale ja uwielbiam tu majową wiosnę i te soczyste kolory, oraz cudną jesień, jak widać już na drzewach wielobarwne liście i przygaszony, pożółkły kolor trawy)

Wiślańskie kuligi

W okresie zimowych Ranczo Cieńków organizuje również bajeczne kuligi biegnące wzdłuż Doliny Białej Wisełki i fantastyczną biesiadę przy trzaskającym ognisku w szałasie, z grzanym winem, góralską muzyką i niepowtarzalnym klimatem. Warto przeżyć te chwile w trakcie pobytu w Wiśle w gronie przyjaciół czy rodziny.
Miłość od pierwszego spojrzenia…
Mówię bez ogródek, pokochałam to miejsce od pierwszego momentu. Po przejściu szlakiem z Kozińców mijając Skocznię docierając na szczyt Cieńkowa roztoczył się przede mną wtedy – letni widok na zielone Beskidy. Cisza, spokój, piękne konie i owce pasące się na zboczach gór, w tle śpiewające ptaki dopełniły ten wspaniały obrazek. Wracam tu bardzo często, choć tylko na chwilę, czasami na pół dnia, z kocem i książką, a w chłodniejsze dni na zimową herbatę i szarlotkę Pani Małgosi. Dla mnie to miejsce jest pełne magii, gdzie mogę obcować z piękną naturą.
W sezonie letnim i zimowym sporo tu turystów, ale można znaleźć dla siebie skrawek przestrzeni, w której będziesz Ty – książka, albo Ty i niebieskie niebo… i to w zupełności wystarczy 🙂
Polecam z serducha, warto tu zajrzeć raz, a później wracać o każdej porze roku… nocleg oczywiście w Hajnica GórSki 🙂 ponieważ działamy cały rok.

Barbarian Race w Wiśle
MiasteczkoAgroturystyka hajnica górskiBarbarian Race w WiślePo raz trzeci...Pisałam tu na blogu kilka miesięcy temu o pierwszej w tym roku odsłonie Barbarian Race w Ustroniu, który odbył się pod koniec kwietnia. Dzisiaj krótka wzmianka o trzecim wydarzeniu z tego...
60 Tydzień Kultury Beskidzkiej
MiasteczkoAgroturystyka hajnica górskiTydzień Kultury Beskidzkiej w Wiśle60-letnia tradycja…Śmiało mogę powiedzieć, że to wielkie święto Wisły! Odbywa się na przełomie lipca i sierpnia, trwa 9 dni i w tym roku obchodziliśmy jego 60lecie. Ale TKB to nie tylko Wisła,...
Kamieniołom w Kozach
MiasteczkoAgroturystyka hajnica górski Kamieniołom w KozachGodzinę drogi z Hajnicy… Z serducha polecam to piękne miejsce, o którym słyszałam już od dawna, ale jakoś nigdy nie było mi po drodze 😉 i nie dotarłam wcześniej do kamieniołomu. To tylko...
